Tuje i inne drzewka ozdobne
Kupujemy drzewka ozdobne, jednak nie zawsze wiemy kiedy i jak je zasadzić. Często wybór pada na żywotnika, potocznie znanego jako tuja. Te rośliny są dość wytrzymałe i dobrze się adaptują, jednak pod jednym warunkiem: muszą być zdrowe. W marketach niestety drzewka są w złej kondycji i zamierają szybko po posadzeniu.
Co do stanowiska w którym posadzimy tuję to powinniśmy wybrać stanowisko słoneczne, ale i osłonięte od wiatru. Ponieważ te rośliny nie lubią być wystawiane na duże nasilenie wiatru, szczególnie zimą. W kwestii pory sadzenia to tuje można sadzić od początku wiosny do późnej jesieni, pod warunkiem, że jest w miarę ciepła. Tuje potrzebują dość dużo miejsca na swój rozwój i wzrost. Często sadzimy je na żywopłot, więc minimalna odległość powinna wynosić około 40 cm.
Na szczęście tuje nie są szczególnie wymagające w pielęgnacji, przynajmniej przez pierwsze lata wzrostu. Później należy je jedynie przycinać do odpowiednich rozmiarów.
Przycinanie krzewów i drzewek ozdobnych
Różne krzewy i drzewka mogą stanowić element ozdobny każdego ogrodu i domu. Dlatego są one sadzone już w czasie budowy nowego domu, a potem pielęgnowane przez jego właścicieli. Większość właścicieli takie prace ogrodowe prowadzone przy drzewkach traktuje jak rozrywkę i stara się je wykonywać samodzielnie.
Jednak przy większej ilości takich drzewek czasami decydują się oni na skorzystanie z pomocy fachowych ogrodników, którzy posiadają specjalistyczny sprzęt i potrafią nadawać krzewom i drzewkom określony kształt, nawet bardziej nietypowy. Natomiast sami właściciele mogą samodzielnie przycinać krzewy i drzewka o tych porach roku, w których takie przycinanie może być potrzebne. Robią tak ze względu na to, żeby posadzone przez nich rośliny piękniej rosły lub nie przeszkadzały ich sąsiadom.
Cyprysy w Wikipedii
Cyprysowate (Cupressaceae Rich. ex Bartl.) ? rodzina żywicznych drzew i krzewów nagonasiennych. Obejmuje w zależności od ujęcia około 130 gatunków skupionych w 29?32 rodzajach23. Rozprzestrzenione są niemal na całym świecie, w Polsce występują naturalnie jedynie gatunki z rodzaju jałowiec (Juniperus). Wiele gatunków jest popularnie uprawianych, także w Polsce (np. żywotniki i cyprysiki). Szereg gatunków jest ważnym źródłem drewna i żywic
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyprysowate