Zamawianie wyceny nieruchomości
Osoby zainteresowane wyceną nieruchomości mogą skorzystać z usług jednej z firm zajmujących się wykonywaniem takiej właśnie wyceny. Zamawianie wykonywanych przez nie usług może odbywać się czasami przez siedem dni w tygodniu, a w przypadku innych firm od poniedziałku do piątku. Dlatego czas oczekiwania na przeprowadzenie wyceny nieruchomości może być bardzo krótki. Wszystko zależy od tego, na jaką firmę zdecyduje się osoba chcąca skorzystać z oferty wyceny nieruchomości. Natomiast prowadzeniem firmy zajmującej się wyceną nieruchomości mogą zająć się osoby posiadające wykształcenie geodezyjne i dobrze znające się na rzeczoznawstwie. Dzięki temu będą potrafiły nie tylko zatrudniać dobrych pracowników, ale również nadzorować ich pracę.
Przeprowadzanie wyceny nieruchomości
Wycena nieruchomości oznacza po prostu ustalenie wartości nieruchomości, co pozwala na jej sprzedanie lub dokonanie jej zakupu po jak najbardziej korzystnej cenie. Do podstawowej zasady wyceny nieruchomości należy wzięcie pod uwagę jej wielkości, położenia i stanu gruntu, na jakim stoi dom lub gruntu, na jakim taki dom na zostać postawiony. Pod uwagę można także wziąć fakt, w jak atrakcyjnej lokalizacji znajduje się nieruchomość poddawana wycenie, co może dawać prawo jej właścicielowi do podniesienia ceny sprzedaży. Przeprowadzaniem wyceny nieruchomości mogą zająć się pracownicy urzędów państwowych lub osoby prowadzące prywatną działalność gospodarczą polegającą na wycenie nieruchomości i udzielaniu pomocy w jej sprzedaży.
Rodzaje wartości nieruchomości
Ustawa o gospodarce nieruchomościami dywersyfikuje wartość nieruchomości na wartość rynkową, wartość odtworzeniową oraz wartość katastralną nieruchomości. Podział ten zdecydowanie odbiega od norm przyjętych przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych oraz przepisów stosowanych na świecie, ujętych np. w Międzynarodowych Standardach Wyceny. W Powszechnych Krajowych Standardach Wyceny definiuje się wartość rynkową, wartość odtworzeniową, wartość katastralną, wartość bankowo-hipoteczną, wartość godziwą, wartość indywidualną, wartość ubezpieczeniową oraz wartość dla wymuszonej sprzedaży nieruchomości. Ponadto w Międzynarodowych Standardach Wyceny definiuje się również wartości takie jak: wartość szczególna, wartość synergiczna (będące szczególnymi przypadkami wartości godziwej) oraz wartość dla alternatywnego sposobu użytkowania, natomiast nie definiuje się wartości odtworzeniowej oraz wartości katastralnej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_nieruchomo%C5%9Bci