Czym są kosmetyki naturalne?
Kosmetykami naturalnymi nazywa się grupę środków pielęgnacyjnych, które składają się wyłącznie z substancji występujących w naturze. Zawierają w składzie surowce mineralne, roślinne, czasem nawet zwierzęce, pozyskane jednak w sposób nieszkodliwy dla zwierząt. Składniki pochodzenia zwierzęcego nie mogą być pozyskiwane z żywych lub martwych zwierząt, dopuszczalne jest jednak stosowanie substancji przez nie wytworzonych. Kosmetyki naturalne, inaczej zwane kosmetykami eko, bądź organicznymi nie powinny mieć dodatku sztucznych substancji, takich jak parabeny, silikony czy barwniki chemiczne. Dopuszcza się jednak stosowanie niektórych środków syntetycznych, niemogących być pozyskanych w sposób naturalny. Mimo tego skład kosmetyków organicznych jest w większości, jeśli nie w całości, pozyskany z surowców naturalnych, jak najmniej przetworzonych chemicznie.
Czy warto stosować naturalne maseczki?
Naturalne, inaczej organiczne, maseczki do twarzy zawierają bardzo dużo witamin i minerałów, które poprawiają nie tylko wygląd, ale także kondycję skóry twarzy. Stosowanie maseczek pomaga w oczyszczaniu i nawilżaniu skóry, dodatkowo dostarczając jej niezbędnych składników odżywczych. Wzmacniają także naczynia krwionośne i ujędrniają skórę, dzięki czemu twarz wygląda młodziej. Naturalne maseczki często mają w składzie wyciągi z różnych roślin leczniczych, mogą zawierać również olejki eteryczne, co pomaga się zrelaksować i odprężyć. Organiczne maseczki mają także przyjemną dla skóry konsystencję, a ich stosowanie jest niezwykle proste i przyjemne. Pozostawiają odświeżoną, gładką i dobrze odżywioną cerę.
Skład olejków roślinnych
Organiczne olejki używane w kosmetyce pozyskuje się z różnych roślin. W procesie wydobywania olejku wykorzystywana jest specjalna metoda tłoczenia, w celu zachowania jak największej ilości substancji odżywczych. Najczęściej są one tłoczone na zimno. Przykładowymi roślinami z których pozyskuje się olejki są nasiona moreli, truskawki czy pestki winogron. Często jako dodatek do kremów, odżywek do włosów i balsamów do ciała używane są oleje z orzechów makadamia, z migdałów, z jagód acai czy z orzechów laskowych. Substancje oleiste pozyskiwane z roślin są też wykorzystywane w masażu i aromaterapii, pozwalają się zrelaksować i odprężyć. Mają właściwości odżywcze, kojące, a nawet lecznicze.