Alergie wśród zwierząt
Jeszcze kilka lat temu alergia była rzadkością pośród ludzi i alergików było naprawdę niewiele. Z biegiem lat osób uczulonych przybywa, a żeby tego było mało również i domowe zwierzęta zaczynają cierpieć na tę przypadłość.
Najczęstszymi alergiami występującymi u zwierząt są alergie pokarmowe objawiające się świądem, bąblami, zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak biegunki i wymioty oraz zmiany wtórne będące skutkiem reakcji zwierzęcia na na świąd: strupy, otarcia, przebarwienia. Gdy zauważymy niepokojące objawy u naszego pupila należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii w celu ustalenia alergenu. Niestety nie ma skutecznej metody leczenia alergii pokarmowej- jedynym sposobem jest wyeliminowanie pokarmu uczulającego z diety zwierzęcia.
Kawia, czyli świnka morska
Coraz częściej w naszych domach gości pewien sympatyczny gryzoń, dawniej znany jako świnka morska, a od niedawna przemianowany na kawię domową. Ulubieniec dzieci i pociecha obserwatorów. To sympatyczne stworzenie swoim słodkim wyglądem i miłych charakterem stwarza sobie coraz więcej miłośników, szkoda tylko, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze specyficznych wymagań tego wesołego zwierzaka.
W przypadku świnek morskich bardzo ważny jest wybór odpowiedniego lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych. Kawia domowa to zwierzątko wbrew pozorom delikatne, mające duże wymagania w kwestii opieki weterynaryjnej- istnieje cała gama antybiotyków i leków, które są dla nich śmiertelnie niebezpieczne, dlatego ważne aby weterynarz nie tylko zdiagnozował chorobę, ale także opracował skuteczne i bezpieczne jej leczenie, a aby to zrobić- musi mieć odpowiednią wiedzę.
Specjalizacje weterynarzy
Pośród ludzi istnieje przekonanie, że każdy lekarz weterynarii zna się na chorobach każdego z domowych zwierząt. Jest to myślenie błędne bowiem weterynarze mają różne specjalizacje i nie zawsze mają odpowiednią wiedzę aby pomóc danemu zwierzęciu. Tak jak na chorobach psów i kotów znają się niemal wszyscy, tak problem pojawia się z gryzoniami i zajęczakami, które mają odmienne reakcje na dane leki od psa czy kota przy tej samej dolegliwości dlatego na przykład lek skuteczny dla kota, może być śmiertelnie niebezpieczny dla królika.
Aby mieć pewność, że nasz mały pupil jest w odpowiednich rękach powinniśmy poszukać przychodni weterynaryjnej w której przyjmuje lekarz specjalizujący się w leczeniu małych zwierząt.