Miejsca wykonywania sztukaterii
Sztukateria cieszy się niesłabnącą popularnością. Wydaje się, że ma ona szansę na to, aby w najbliższych latach stawać się jeszcze bardziej popularną. Dzieje się tak dlatego, że obecnie bardzo wiele osób chce posiadać w posiadanym przez siebie domu wyjątkowo wyglądającą sztukaterię. Wobec tego prowadzenie ze sztukaterią również wydaje się być bardzo popularne. Jednak trzeba się liczyć z tym, że znalezienie odpowiedniej sztukaterii może nie być takie proste z uwagi na to, że pomieszczenie posiada swoją własną specyfikę. Poza tym czas wykonywania domowej sztukaterii może być bardzo różny, a podczas wykonywania sztukaterii wykorzystywane są różnego rodzaju akcesoria. Muszą one zostać dopasowane zarówno do rodzaju wykonywanej sztukaterii, jak i do miejsca jej zamieszczania.
abacus) ? czworoboczna płyta będąca najwyższą
Abakus (gr. ábaks, łac. abacus) ? czworoboczna płyta będąca najwyższą częścią głowicy kolumny, pośrednicząca wraz z nią w przenoszeniu ciężaru belkowania na trzon kolumny.
W porządku doryckim i toskańskim płytka jest kwadratowa i oparta na echinusie, w jońskim i korynckim ma kształt prostokąta o zdobionych i zaokrąglonych krawędziach. W porządku doryckim abakus w połączeniu z echinusem tworzy właściwą głowicę. Na abakusie spoczywa najniższa część belkowania, czyli architraw.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Abakus_(architektura)
Balustrada Obowiązek montowania balustrad- cytat z Wikipedii
Balustrada o otworach ażuru zasłoniętych w tle ścianką nazywana jest balustradą ślepą.
Przepisy odnośnie konstruowania balustrad zostały ustalone w drodze rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku wraz z późniejszymi zmianami. Rozporządzenie to określa szczegółowo warunki techniczne budynków dopuszczonych do użytku publicznego, natomiast zawarty w nim dział VII reguluje warunki dotyczące bezpieczeństwa użytkowania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Balustrada