Jak działa odzież termoaktywna
Rodzajów i typów odzieży termoaktywne na przestrzeni lat powstało już dość sporo. Przeróżne materiały, zarówno te naturalne jak i syntetyczne, różne grubości i parametry komfortu cieplnego oraz przepuszczalności wilgoci. Ogólna zasada działania wszystkich tych materiałów polega na wypuszczaniu wilgoci w kierunku od skóry, zachowując przy tym właściwości termiczne.
Odzież termoaktywna ma więc zapewnić nam dobre odprowadzanie potu oraz pełnić rolę okrycia i izolować od warunków zewnętrznych w różnym stopniu. Materiał i wybór przepuszczalności zależy jedynie od naszych potrzeb.
Gdzie stosuje się materiały termoaktywne?
Odzież termoaktywna jest stosowana szerzeń niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Noszą ją nie tylko sportowcy, ale też alpiniści i innych ekstremalnych dziedzinach. Co ciekawe taką odzież wykorzystuje się również w oddziałach specjalnych policji, straży pożarnej i oddziałach wojska.
Nic dziwnego, że bielizna i odzież tego typu zdobyła tak szerokie gro użytkowników. Szczególnie dla użytku w służbach publicznych, gdzie ważny jest każdy aspekt wygody i komfortu przez noszących je funkcjonariuszy.
Materiał Rhovyl - Wikipedia
Rhovyl ? jedno z włókien syntetycznych przeznaczonych do produkcji bielizny termoaktywnej. Włókno Rhovyl wykonane jest z polichlorku winylu i ma strukturę kapilarną, przez co tkaniny z niego wykonane znakomicie odprowadzają wilgoć z powierzchni ciała i zapewniają zachowanie naturalnego mikroklimatu skóry.
Tkaniny z włóknem Rhovyl występują w trzech podstawowych wersjach:
Rhovyl'on - zapewnia dobre odprowadzanie wilgoci i podstawowy komfort cieplny, przeznaczony jest jednak raczej do zajęć rekreacyjnych niż wyczynowych,
Rhovyl'up - mieszanka włókien rhovylu oraz celulozowych zapewnia poprawioną oddychalność i lepszą izolację termiczną, jednak kosztem większej gramatury,
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rhovyl