Sposoby na ocieplanie domu położonego w zimnym klimacie
Budowlańcy są w stanie dostosować nowo budowany przez siebie dom do klimatu, w jakim będzie się znajdował. W zimnym klimacie postawiony zostanie dom dobrze ocieplony i przystosowany do zatrzymywania wytworzonego w nim ciepła. W tym celu montowane są kolektory słoneczne i ogrzewanie podłogowe. Kolektory słoneczne potrafią wytwarzać ciepło przy wykorzystaniu promieni słonecznych, natomiast ogrzewanie podłogowe ogrzewa budynek od jego fundamentów i nie pozwala na przenikanie do domu zimnego powietrza z gruntu. Dla lepszego efektu trzeba również zastosować w takim budynku odpowiednie materiały ociepleniowe, które dokładnie ocieplą jego mury. Można również montować na oknach odpowiednie żaluzje, na przykład drewniane.
Umieszczanie ogniw fotowoltaicznych na zewnątrz budynków sklepowych
W obecnych czasach bardzo modne stało się ekologiczne podejście do życia. Dlatego osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie budowy nowej galerii handlowej starają się sięgać po różne rozwiązania ekologiczne. Jednym z takich rozwiązań może być montaż oszczędnych umywalek w łazienkach, a innym stawianie koszy na śmieci przeznaczonych na różne odpadki. Nowoczesne galerie handlowe są także energooszczędne, a w oszczędzaniu energii elektrycznej w takich galeriach pomaga montaż paneli słonecznych. Inne ogniwa fotowoltaiczne mogą być także montowane na zewnątrz galerii handlowych. Bardzo często są to tzw. drzewa fotowoltaiczne, które również potrafią wytwarzać prąd elektryczny ze światła słonecznego.
Fotowoltaika, zastosowanie - za Wikipedią:
Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.
Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.
Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika