O silniku spalinowym tłokowym
Silnik spalinowy tłokowy ? silnik cieplny o spalaniu wewnętrznym, w którym energia eksplozji spalanego paliwa zamieniana jest w energię mechaniczną1. Spalanie mieszanki odbywa się w komorze spalania. Skonstruowanie pierwszego spalinowego silnika tłokowego datuje się na 1860 rok, jego konstruktorem był Étienne Lenoir1.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_spalinowy_t%C5%82okowy
Awarie aut - to może zdarzyć się każdemu
Usterka w aucie? Nie zawsze musi to oznaczać ogromny problem! Wiele z nich można naprawić łatwo i szybko, dlatego nie powinniśmy w takim przypadku od razu planować sprzedaży samochodu. Niemal w każdym pojeździe zdarzyć się mogą różne nieprawidłowości, awarie lub inne problemy, a jedyne co powinniśmy wtedy zrobić, to znaleźć osobę, która pomoże nam sobie z nimi poradzić. Może to być znajomy mechanik samochodowy lub specjalista z renomowanego warsztatu samochodowego konkretnej marki, jednak ważne jest, byśmy nie odwlekali naprawy. Jazda niesprawnym samochodem może przynieść nam wiele problemów, a nawet poskutkować kosztownym mandatem. Warto tego unikać!
Warto wiedzieć
Paliwem spalanym w silniku wysokoprężnym jest zwykle olej napędowy lub (w przypadku wolnobieżnych silników wielkogabarytowych) mazut. Istotną cechą paliw dla silników wysokoprężnych jest liczba cetanowa, która świadczy o zdolności do samozapłonu. Ponadto paliwo musi spełniać funkcje smarne w układzie wtrysku paliwa, przez co paliwa alternatywne do silników wysokoprężnych (np. zużyty lub świeży olej roślinny ? zob. olej rzepakowy) do nowoczesnych systemów wtrysku nie nadają się, ponieważ istnieje możliwość zatarcia i zablokowania sadzami precyzyjnych otworków wtryskiwaczy. Ponadto jego liczba cetanowa jest niska co jest istotną wadą (zwiększa się znacznie zwłoka zapłonu i silnik wchodzi w obszar dymienia). Znacznie lepsze są estry olejów roślinnych (tzw. biodiesel). Zużycie tego paliwa jest wyższe o kilka procent, co wynika z mniejszej wartości opałowej niż oleju napędowego. Warto wspomnieć, że pierwszy silnik wysokoprężny, zbudowany przez Rudolfa Diesla zasilany był olejem arachidowym.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_o_zap%C5%82onie_samoczynnym#Zasada_dzia.C5.82ania