Alergia skórna u dzieci
Mianem alergii skórnej określa się reakcje uczuleniowe skóry, które są wynikiem kontaktu organizmu z metalami, związkami chemicznymi, substancjami roślinnymi lub żywnością. Alergia skórna u dziecka ma najczęściej postać pokrzywki, atopowego zapalenia skóry (AZS) lub kontaktowego zapalenia skóry. Typowym objawem reakcji uczuleniowej skóry są zmiany skórne wywołujące świąd. Drapanie skóry przez dziecko może powodować kolejne infekcje skórne.
Do wystąpienia alergii skórnej może przyczyniać się wiele czynników. W przypadku pokrzywki alergicznej kluczową rolę odgrywa kontakt z alergenem, a także: zadrapanie skóry, jej ucisk, niska temperatura, podwyższenie temperatury ciała i nadmierne wydzielanie potu przez organizm, promieniowanie UV, stres, niektóre produkty spożywcze i leki, dodatki do żywności, alkohol oraz kontakt z wodą.
Objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się w związku z alergenami białkowymi. Schorzenie zaczyna rozwijać się zwykle w okresie niemowlęcym (od 2 do 3 miesiąca życia dziecka) i ustępuje wraz z upływem czasu. Po zniknięciu objawów AZS skóra dziecka może być sucha i podatna na podrażnienia. Istnieje również ryzyko przejścia atopowego zapalenia skóry w inne schorzenie alergiczne (np. astmę oskrzelową).
U dzieci zmagających się z kontaktowym zapaleniem skóry (tzw. wypryskiem kontaktowym) powierzchniowe zmiany skórne pojawiają się na skutek styczności alergika z danym alergenem (niklem, gumą, chromem, składnikami kosmetyków lub barwnikami).
Źródło: https://parenting.pl/portal/alergia-skorna-u-dzieci
Niewsypane dziecko - marudne dziecko
Nie da się długo poprawnie funkcjonować bez snu. Po prostu zmęczenie bierze w końcu nad nami górę, a my uświadamiamy sobie, że te brakujące godziny każdej nocy wywierają na nas bardzo niechciane piętno. A teraz wyobraźmy sobie, że taka sytuacja dotyka naszego dziecka. Brzmi to strasznie, ale tak się niestety zdarza, gdy nasz maluch nie ma dostępu do dobrej jakości materaca dziecięcego. Czasem o tym zapominamy, a to kwestia, której zwyczajnie nie wypada nam zlekceważyć.
Każda noc to dla młodego organizmu cenne chwile na rozwój. Gdy materac utrudnia zasypianie, to negatywnie odbija się na naszym dziecku. Wstaje w złym humorze, dokazuje i nie potrafi za bardzo wskazać tego, co mu przeszkadza. Wystarczy jednak dobrze wybrać materac, aby problemy tego typu zniknęły. Sami jesteśmy poirytowani, gdy się nie wysypiamy ? tym bardziej do tego prawo ma ktoś, kto dopiero stawia na tym świecie swoje pierwsze kroki.
Bezpieczny rozwój
Kiedy dziecko skończy kilka miesięcy, naturalnym jest, że stara się siadać i raczkować. Nauka siadania jest niewygodna, jeśli w grę wchodzi podłoga, ponieważ może skończyć się uderzeniem w główkę. Odpowiednio dobrane materace dziecięce, mogą pomóc maluchowi nauczyć się siadać. W razie upadku będzie on czuł się bezpiecznie, ponieważ będzie miał pewność, że osunie się na miękką powierzchnię. Nauka siadania, zajmująca zazwyczaj kilka tygodni może w taki sposób nieco krócej. Maluszki bardzo często boją się siadać i raczkować, więc muszą być początkowo zachęcane przez rodziców. Takie odpowiednio dobrane materace dziecięce to jednak przede wszystkim komfort psychiczny dla rodziców, którzy nie będą musieli się przejmować, że jeśli na chwilę wyjdą z pokoju, to maluszek zrobi sobie krzywdę. Łóżeczko dziecięce może stać się pierwszym, bezpiecznym placem zabaw, w którym niemowlę będzie przebywało, kiedy akurat rodzic będzie w łazience lub kuchni. Materacyk to z pozoru tylko szczegół, a tak znacząco może poprawić komfort naszej pociechy.