Niepubliczne przedszkole
Nie oszukujmy się - w Polsce jest naprawdę trudno zapisać dziecko do publicznego przedszkola. Liczba miejsc jest bardzo ograniczona, dlatego wielu rodziców musi wybrać pomiędzy ofertami przedszkoli prywatnych. Takie placówki są często lepiej prowadzone, można też więcej wymagać. Raczej małe są również szanse, że Twoje dziecko zetknie się w takim przedszkolu z problematycznymi rówieśnikami.
Wiadomo - wszystko ma swoją cenę. Dlatego warto dokładnie przeanalizować oferty niepublicznych placówek, czasem z pozoru wyższa kwota może wyjść korzystniej, bo na przykład bardziej dba się o jakość serwowanego jedzenia, czy też w ramach czesnego są dodatkowe zajęcia.
Obecnie jest z czego wybierać, jeśli chodzi o prywatne przedszkola, zwłaszcza w dużych miastach.
Kilka istotnych kwestii
Przedszkole jest bardzo ważnym miejscem. Warto zapisać dziecko do przedszkola, ponieważ dzięki temu będzie miało kontakt ze swoimi rówieśnikami. To wpłynie bardzo pozytywnie na rozwój umiejętności społecznych.
Jednak zanim wybierzesz placówkę, warto dobrze wszystko sprawdzić. Nastawienie przedszkolanek do dzieci jest bardzo ważne, warto zwrócić uwagę jak odbywają się zajęcia z dziećmi, czy są rozwojowe, itd. Znaczenie ma także cena, możliwość zostawienia dziecka w późniejszych godzinach, czy jakość serwowanego jedzenia. Jeżeli Twoje dziecko ma specyficzne wymagania żywieniowe, warto zapytać czy zostaną one uwzględnione. Sprawdź także z kim będzie się bawiło Twoje dziecko, czy przedszkole jest integracyjne, w jaki sposób są rozwiązywane sytuacje konfliktowe między dziećmi - te czynniki mogą być kluczowe. W końcu chodzi też o to, żeby dziecko miło spędzało czas i miało pozytywne skojarzenia.
Cele przedszkola
Cele i zadania przedszkola są zawarte w aktach prawnych takich jak ustawa o systemie oświaty, statucie przedszkola, zarządzeniach, regulaminach i wewnętrznych procedurach. Ogólne zadania przedszkola do przygotowania przedszkolnego to:
kształtowanie umiejętności społecznych dzieci:porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych;
kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych; wdrażanie dzieci do utrzymania w zabawie ładu i porządku;
wspomaganie rozwoju mowy dzieci;
wspomaganie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia;
wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci;
wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych;
wychowanie przez sztukę ? dziecko widzem i aktorem;
wychowanie przez sztukę ? muzyka i śpiew oraz pląsy i taniec;
wychowanie przez sztukę ? różne formy plastyczne;
wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych;
pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń;
wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt;
wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacja matematyczną;
kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania;
wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przedszkole#Cele_i_zadania_przedszkola