Coraz więcej biur projektowych
Biura projektowe i architektoniczne rosną jak grzyby po deszczy, nic dziwnego, zapotrzebowanie rośnie. Mimo niżu demograficznego w Polsce, ciągle buduje się nowe mieszkania i domy. Powstają nowoczesne osiedla domów jednorodzinnych na obrzeżach miast, nowe bloki ze wszystkimi wygodami (ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja itp.).
Ilość gotowych projektów jest wręcz zastraszająca, zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest ich tak dużo, że już powoli nie ma potrzeby tworzenia projektów indywidualnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, może z niewielkimi poprawkami.
Architekt i architektura
Architektura (łac. architectura) ? każdy zbiór zasad planowania, projektowania, konstruowania oraz prawidłowego doboru materiałów dotyczący przede wszystkim budownictwa, a także w swej pierwotnej postaci gnomoniki oraz machin budowlanych jak i wojennych1.
Architektura jest także rozumiana jako budynek, budowla lub obiekt małej architektury usytuowany przez człowieka na powierzchni Ziemi pojedynczo lub w zabudowie w danym miejscu i w określonym czasie (epoce) widziany z konkretnego punktu obserwacyjnego. Architektura jest obrazem obiektów prawnie określonych jako obiekt budowlany.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura
Zasady projektów
Projekt budynku powinien zawierać w sobie trzy podstawowe cechy: trwałość, użyteczność i piękno. Te cechy pochodzą z pracy o architekturze napisanej przez Witruwiusza w I w. p.n.e. I te trzy zasady powinny przyświecać każdemu projektowi, każdego możliwego rodzaju budynku.
Trwałość budynku jest bardzo istotna, jednak wydaje się, że dzisiaj schodzi na dalszy plan i nie zawsze projektuje się budynek, aby stał przysłowiowe wieki.
Użyteczność budynku, zwłaszcza mieszkalnego, to chyba najważniejsza z tych trzech cech. Dom ma być przede wszystkim wygodny w użytkowaniu.