Dezynsekcja robaków w domu znajdującym się w ogrodzie
Ziemia ogrodowa jest naturalnym środowiskiem życia wszystkich robaków. Jednak zdarza się, że stają się one szkodliwe dla roślin, jeżeli zaczynają wchodzić na całe rośliny, podjadać je, albo po prostu pozbawiać środków witalnych. Wówczas niezbędne staje się ich zwalczanie. Zwykle takie robaki są spryskiwane przez odpowiednie środki, które działają na nie niszcząco. Można kupować także środki niszczące, którymi polewa się odpowiednie miejsca w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one niszczyć także pożyteczne robaki i starać się wybierać te środki, które są w miarę bezpieczne dla otoczenia. Zdarza się także, że robaki przechodzą do domu ogrodowego, a wówczas trzeba również w nim przeprowadzić dezynsekcję.
Za Wikipedią, dezynsekcja:
Dezynsekcja ? tępienie szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych jak: muchy, komary, pchły, wszy, pluskwy i karaluchy), ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych. W szerszym znaczeniu niszczenie stawonogów w ogóle.
Dezynsekcję można wykonać przez zastosowanie środków fizycznych (para, ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe), mechanicznych (wyłapywanie, trzepanie, oczyszczanie), chemicznych (środki owadobójcze) i biologicznych (zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezynsekcja
O pluskwach
Pluskwa domowa (Cimex lectularius) ? gatunek owada należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, w tym człowieka. Była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych (z użyciem DDT), ale współcześnie obserwowany jest jej powrót. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach.
Owady żyją w środowisku ludzkim. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach.
Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Jego woń jest podobna do zapachu wegetującej kolendry siewnej2 lub gnijących malin. Może on pomóc w rozpoznaniu, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.
Należy dokładnie zagipsować wszelkie szczeliny i otwory w ścianach. Żywe osobniki oraz ich jaja należy zabić, stosując myjkę parową. Wytwarza ona z wody gorącą parę, która zabija pluskwy i jajka. Należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy oraz brudne, niedostępne miejsca.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pluskwa_domowa