Podstawowy sprzęt wspinaczkowy

malnym sportom, które wymagają wytrzymałości fizycznej, ale gwarantują niesamowite przeżycia. W zależności od naszych planów, warto spakować potrzebne rzeczy, takie jak sprzęt wspinaczkowy lub inne potrzebne akcesoria, bez których

Podstawowy sprzęt wspinaczkowy

Jak spakować się na górskie wczasy?

Wyjeżdżając w góry zazwyczaj już wiemy co zamierzamy robić na miejscu. Jedni z pewnością będą chcieli odpocząć, inni natomiast oddać się ekstremalnym sportom, które wymagają wytrzymałości fizycznej, ale gwarantują niesamowite przeżycia. W zależności od naszych planów, warto spakować potrzebne rzeczy, takie jak sprzęt wspinaczkowy lub inne potrzebne akcesoria, bez których oddawanie się ulubionym zajęciom byłoby niemożliwe. Najlepiej w tym celu poczytać o danej formie rozrywki i sprawdzić, co może się nam przydać. W razie konieczności będziemy dzięki temu mogli dokupić potrzebne rzeczy i wtedy nic nas nie zaskoczy. Dobre przygotowanie to podstawa udanego i miłego wyjazdu.


Bezpieczna wspinaczka

W ostatnich latach na rynku pojawiło się naprawdę wiele różnego rodzaju sprzętu wspinaczkowego, który może podnieść znacząco bezpieczeństwo osób uprawiających wspinaczkę. Do takiego ekwipunku należy przede wszystkim sprzęt asekuracyjny. Osoby, które zajmują się tym sportem na poważnie zawsze starają się zadbać o prawidłowe zabezpieczenie podczas nieraz bardzo trudnego wspinania się po stromych skałkach czy wielkich ścianach skalnych. Asortyment taki, jak haki, kołki czy pętle powodują, że można naprawdę zachować bezpieczeństwo nawet w tej trudnej i ryzykownej dyscyplinie sportowej. Warto więc przed wyprawą na skałki uzbroić się w tego typu wyposażenie aby mieć pewność, że nasza wycieczka na pewno nie skończy się tragicznie.


Asekuracja własna, a kwestie etyczne

Społeczność wspinaczkowa jest podzielona w kwestii "obijania" dróg (czyli umieszczania na drogach stałych punktów asekuracyjnych). Część wspinaczy jest przeciwna obijaniu rejonów, w których istnieje możliwość stosowania własnej asekuracji. Wspinaczka z własną asekuracją w mniejszym stopniu ingeruje w wygląd skały, może być zatem uważana za bardziej proekologiczną. Częściowym kompromisem pomiędzy zwolennikami obijania dróg a zwolennikami wspinaczki tradycyjnej jest przyjęcie, że nie obija się dróg, na których istnieje możliwość dobrej asekuracji z kości i friendów (z reguły, drogami takimi są rysy), oraz wprowadzenie stref ochrony rys, polegających na nieobijaniu dróg leżących w bezpośrednim sąsiedztwie rysy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Asekuracja_w%C5%82asna



© 2019 http://przedszkole3.tychy.pl/