XX wieku środowisko gestaltu było mało
Idea gestaltu powstała w procesie rozwoju i jednocześnie opozycji do klasycznej psychoanalizy. Ruch ten rozwinął się w środowisku niemieckich emigrantów w USA w latach 40. XX wieku. Za jego założycieli uważa się małżeństwo dwojga psychoterapeutów Laury i Fritza Perlsa, które skupiło wokół siebie grono terapeutów i pacjentów, tworząc pierwszy Instytut gestaltu w Nowym Jorku. Do lat 70. XX wieku środowisko gestaltu było mało znane i uważane przez innych psychoterapeutów za odszczepieńców. Wzrost popularności gestaltu nastąpił w połowie lat 70. Obecnie techniki terapeutyczne pochodzące z gestaltu zostały włączone do głównego nurtu współczesnej psychoterapii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gestalt
Jedno z wielu podejść do psychoterapii
W psychoterapii istnieje wiele różnych podejść i wiele różnych sposobów na prowadzenie rozmów z pacjentami, którzy przychodzą z różnymi problemami psychicznymi. Jednym z podejść do Psychoterapii jest podejście Gestalt, które w skrócie polega na odkryciu siebie i samodoskonaleniu się poprzez wyzwolenie swoich prawdziwych i niestłumionych emocji. Pozwala to uwolnić pełny potencjał sprawczy konkretnej osoby, a osiąga się to poprzez stopniowe i coraz głębsze akceptowanie samego siebie.
Gestalt , encyklopedyczna definicja
Gestalt ? pierwotnie stanowiła zaproponowaną przed II wojną światową w Niemczech teorię percepcji, alternatywną do innych znanych i akceptowanych na początku XX wieku. Ze względu na swoje odmienne od innych teorii podejście do opisu zjawiska percepcji doczekała się kontynuacji i została rozwinięta.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gestalt