Terapeuta w tym rodzaju psychoterapii pełni
Psychoterapia behawioralna została opracowana w oparciu o prawa uczenia się, zwłaszcza zasady warunkowania. Wywodzi się z behawioryzmu.
Psychoterapia behawioralna skupia się wyłącznie na zachowaniu człowieka, jako jego naturalnej reakcji na wpływy otoczenia. Ważne jest tu i teraz, natomiast mniej ważne są wydarzenia z przeszłości.
Pomoc w zmianie niepożądanego zachowania odbywa się bez analizy nieświadomych przyczyn, których istnienia behawioryzm nie uznaje. Terapeuta w tym rodzaju psychoterapii pełni funkcję aktywną i dyrektywną - wyjaśnia, proponuje, doradza, wspiera, motywuje i wyznacza zadania. Pacjent natomiast jest kimś w rodzaju ucznia - oczekuje się od niego przede wszystkim gotowości do aktywnych zmian.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia_behawioralna
Według zwolenników gestaltu europejska kultura i wychowanie oducza...
Świadomość jest podstawowym i kluczowym pojęciem w gestalcie. Można ją zdefiniować jako zdolność do bezpośredniego odczuwania rzeczywistości. Dotyczy to zarówno rzeczywistości zewnętrznej jak i wewnętrznych stanów emocjonalnych. Według zwolenników gestaltu europejska kultura i wychowanie oducza ludzi tej zdolności. Ludzie w europejskiej (i nie tylko) kulturze patrzą na świat przez pryzmat struktur myślowych wpojonych w dzieciństwie, które odgradzają ich od naturalnego odczuwania siebie i otoczenia. Dlatego właśnie terapia gestalt jest przede wszystkim nastawiona na ponowne "nauczenie" ludzi świadomości. Uważność wymaga odwagi, gdyż jej istotnym składnikiem jest pełna autoświadomość, czyli zdolność do postrzegania siebie samego takim, jakim się jest naprawdę, ze wszystkimi wadami, zaletami, historią życia emocjonalnego i obiektywną samooceną. Uważność wymaga też akceptacji ? zarówno siebie samego, razem z własną śmiertelnością i wszystkimi ułomnościami, jak i otoczenia ? z całym jego pozytywnym i negatywnym ładunkiem emocjonalnym.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gestalt
Psychoterapia w podejściu Gestalt
W psychoterapii istnieje wiele różnych podejść i wiele różnych sposobów na prowadzenie rozmów z pacjentami, którzy przychodzą z różnymi problemami psychicznymi. Jednym z podejść do Psychoterapii jest podejście Gestalt, które w skrócie polega na odkryciu siebie i samodoskonaleniu się poprzez wyzwolenie swoich prawdziwych i niestłumionych emocji. Pozwala to uwolnić pełny potencjał sprawczy konkretnej osoby, a osiąga się to poprzez stopniowe i coraz głębsze akceptowanie samego siebie.