Wikipedia: Ogrodnictwo
Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo
O ogrodzie japońskim
Ogród japoński ? ogród w tradycyjnym, japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich i shint? oraz w pobliżu zabytków (np. zamków).
Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.
Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI ? styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogród_japoński
Patrz na wymagania roślin
Kupując rośliny ogrodowe, nie ważne czy te duże czy te małe, musimy pamiętać o ich wymaganiach. Jeżeli mamy w planie stworzyć ogród, który będzie sam o siebie dbał, powinniśmy wybrać rośliny wymagające minimum opieki i takie, które się wzajemnie tolerują. Ważny jest też dobór roślin pod glebę, która dominuje w naszym ogrodzie.
Możemy też poprosić o pomoc obsługę sklepu w którym planujemy zrobić ogrodowe zakupy. Często takie sklepy oferują również usługę projektowania ogrodu. Dobrze jest tez od razu kupić odżywki do kupowanych roślin, aby pomóc im się zaadoptować w nowym miejscu po zasadzeniu.