O tym, jak ważna jest woda, o ekologii, oszczędzaniu i oczyszczaniu

wdę określić, czy warto się o nią starać. Przede wszystkim podstawowym warunkiem uzyskania takiej dotacji jest wzięcie kredytu na budowę. Ale najważniejsze - ile można dostać? Na dom energooszczędny - 30 tysięcy. Jest to dopła

O tym, jak ważna jest woda, o ekologii, oszczędzaniu i oczyszczaniu Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Dofinansowanie do domu energooszczędnego

Do budowy domu energooszczędnego można dostać dotację. Jednak trudno tak naprawdę określić, czy warto się o nią starać. Przede wszystkim podstawowym warunkiem uzyskania takiej dotacji jest wzięcie kredytu na budowę.

Ale najważniejsze - ile można dostać? Na dom energooszczędny - 30 tysięcy. Jest to dopłata jednorazowa i bezzwrotna, jednak budynek musi przejść pozytywnie audyt i zmieścić się w określonych widełkach.

Czy warto? Z pewnością jeżeli mamy specjalnie zaciągać kredyt, to nie warto. Jednak gdy i tak mamy w planach realizowanie budowy domu niskoenergetycznego, to czemu nie skorzystać?

Przede wszystkim warto się zapoznać ze szczegółowymi wymogami, żeby uniknąć w przyszłości problemów. Takich informacji powinien udzielić nam bank, w którym zamierzamy wziąć kredyt.


Oszczędzanie wody - kilka porad

Płacisz za dużo za wodę i zastanawiasz się, czy możesz jakoś oszczędzić? Jest kilka prostych sposobów.

Tylko jeżeli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie wysokie, sprawdź czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Bywa się także, że rachunek nie jest prawidłowo naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Ale jeżeli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to dobrze jeszcze skontrolować kilka rzeczy.

Miejscem gdzie bardzo dużo wody zużywamy jest toaleta. Sprawdź, czy posiadasz oszczędną spłuczkę, czy też może woda ucieka do muszli cały czas? To bardzo często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go założyć samodzielnie. Jednak być może, trzeba niestety kupić sobie nową toaletę.

Istotna jest także jakość i energooszczędność urządzeń AGD - pralki i zmywarki. Dobra sprzęt zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna mieć automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.


`nowe kontra stare

Mieszkania, jakie można nabyć na rynku pierwotnym, a więc prosto od developerów są niezwykle nowoczesne. Znacznie różnią się one od starych kamienic, w których należało wykonać mnóstwo dodatkowych prac, jak renowacje elewacji czy docieplenia budynków. Niestety, mieszkania kupowane na rynkach pierwotnych są znacznie droższe. Zdarza się także, że developerzy sprzedają je jeszcze przed ich zbudowaniem, a do finalizacji budowy dochodzi nie po kilku, a po kilkunastu miesiącach. Budynki rynku wtórnego okazują się więc częściej wybieranymi. Zmieniło się to nieco, od kiedy wprowadzono program ?Mieszkania dla młodych?, ponieważ zezwalały one wyłącznie na inwestycje rynku pierwotnego. Nie trzeba będzie jednak przejmować się inwestowaniem pieniędzy w dodatkowe naprawy, co byłoby niemal pewne przy kupnie nieruchomości z rynku wtórnego. W nowoczesnych budynkach inwestuje się bardzo często nowoczesne systemy, których zadaniem jest utrzymywać odpowiednią temperaturę lub zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.



© 2019 http://przedszkole3.tychy.pl/