Prywatny transport miejski
Na terenach miast wykonywane są różne formy transportu co bardzo ułatwia mieszkańcom miast codzienne funkcjonowanie. Mogą oni więc korzystać z państwowego transportu miejskiego oraz z transportu prywatnego. Państwowy transport miejski opłacany jest na zasadzie kasowania biletów lub kupowania biletów miesięcznych.
Natomiast prywatny transport miejski wykonywany jest na zasadzie wniesienia odpowiedniej opłaty, która zwykle jest nieco mniejsza od opłaty za przejazd państwową komunikacją miejską. Zdarza się również, że na terenie niektórych miast wykonywany jest bezpłatny transport miejski. Przeznaczony jest on dla studentów, dla osób starszych i dzieci lub dla wszystkich pasażerów. Wszystko zależy od tego, jak wiele środków pieniężnych miasto może przeznaczyć na transport swoich obywateli.
Wikipedia i taksówka z NY
Nowojorskie taksówki - charakterystyczne, żółte taksówki, poruszające się po Nowym Jorku.
Każda autentyczna taksówka nowojorska (Yellow Cab) ma zamocowany na przodzie maski oficjalny medalion, a wewnątrz płytę z grubego plastiku, dzielącą kierowcę od pasażerów. Na dachu taksówki są dwa oznaczenia świetlne. Jeśli numer taksówki jest włączony, oznacza to, że taksówka jest wolna i przyjmuje pasażerów; jeśli światło off-duty jest włączone lub wszystkie światła są wyłączone, oznacza, że taksówka jest zajęta lub nie bierze pasażerów. Czasami jednak, pomimo wyłączonych obydwu świateł lub włączonego światła off-duty, taksówkarz zatrzyma się po czekającego pasażera - oznacza to, że taksówkarz kończy zmianę, ale jedzie w kierunku, w którym czeka pasażer, co daje mu ostatnią szansę na ostatni zarobek. Napiwek to generalnie 10-20% zapłaconej taryfy. Co więcej, pasażer jest odpowiedzialny za opłaty dodatkowe, jak na przykład przejazd przez mosty czy tunele. Od roku 2009 wszystkie nowojorskie taksówki są zobowiązane do przyjmowania płatności kartami kredytowymi.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowojorskie_taksówki
Wikipedia i środki transportu
Środek transportu ? maszyny transportowe lub istoty żywe, dzięki którym możliwe jest przemieszczanie ludzi lub ładunków, czyli transport.
Podział środków transportu jest zbliżony do podziału transportu. Najprostszy obejmuje środki transportu wewnętrznego zwanego też transportem bliskim (wewnątrz danego obiektu, np. magazynu) oraz środki transportu zewnętrznego (dalekiego).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Środek_transportu