Sztukateria ? branża dla nielicznych
W dzisiejszych czasach w dalszym ciągu odnotowuje się bardzo duże problemy na rynku pracy, co widać, jeśli spojrzy się na liczbę ludzi mających spory problem ze znalezieniem dobrze płatnej, a jednocześnie satysfakcjonującej pracy. Niewątpliwie jednak, wyróżnić można tak wiele rozmaitych zawodów, że każdy powinien w końcu znaleźć coś dla siebie. Dobrym przykładem jest sztukateria, a więc nietypowe wykańczanie wnętrz we wszelkiego rodzaju budynkach. Wykorzystuje się do tego specjalistyczny materiał, najczęściej przypominający gips. Osoba zajmująca się tym zagadnieniem musi posiadać szeroką wiedzę zarówno w obszarze budownictwa, jak i sztuki rzeźbienia. Szacuje się, że w dalszym ciągu sporo osób będzie chciało, zastosować sztukaterię w swoim domu.
Sztukateria - dobry detal
Bardzo dobrym pomysłem na wnętrze z klimatem jest zastosowanie sztukaterii. Obecnie jest wiele sklepów, które oferują styropianowe bądź gipsowe imitacje, co za tym idzie - dość niewielkim kosztem możemy uzyskać bardzo dobry efekt wizualny. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim należy zachować umiar - przysufitowe proste listwy w białym kolorze będą pasować do wielu wnętrz, jednak ważna jest wysokość - na takie zdobienia można sobie pozwolić jeśli pokój jest przestrzenny i ma minimum 3m wysokości. A jeśli chodzi o zdobienia na samym suficie - tutaj naprawdę trzeba wnętrza z określonym charakterem, czyli wiekowego i stylowego. Użycie takich dodatków znacznie podniesie wrażenie wytworności mieszkania, jednak wystrzegajmy się kiczowatej "pałacowatości" (chyba, że to rzeczywiście pałac - wtedy sprawa wygląda inaczej).
Stiuk - definicja
Stiuk ? materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego, mieszanina gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego, łatwa do formowania, szybko twardniejąca. Często barwiona na różne kolory, nakładana na podłoże (ściany i elementy architektoniczne), gładzona i polerowana po wyschnięciu. Używana najczęściej we wnętrzach budowli.
Gotowy stiuk często imitował marmur. Stosowany do wykonywania tynków, rzeźb pełnoplastycznych, płaskorzeźbionej dekoracji ściennej (sztukateria). Znany był w okresie starożytności (starożytny Rzym), wczesnego chrześcijaństwa, sztuce mauretańskiej, rozpowszechniony w czasach renesansu i baroku. Stanowił także podstawowy materiał w ornamentyce i architekturze Majów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stiuk