Naczynia a wystrój

szkła i stali nierdzewnej. Te ostatnie wykonuje się w postaci naczyń o podwójnej ściance, dzięki czemu, w odróżnieniu od szklanki, mają możliwość dłuższego zachowania ciepła napoju. Najczęściej kubek posiada uchwyt zwany uchem ora

Naczynia a wystrój

Kubki z Wiki

Kubek ? naczynie, najczęściej ceramiczne, służące do picia napojów. Kubki wykonuje się również z emaliowanej stali, gliny, fajansu, plastiku, aluminium, drewna, grubego szkła i stali nierdzewnej. Te ostatnie wykonuje się w postaci naczyń o podwójnej ściance, dzięki czemu, w odróżnieniu od szklanki, mają możliwość dłuższego zachowania ciepła napoju. Najczęściej kubek posiada uchwyt zwany uchem oraz zazwyczaj zdobienie, nierzadko bogate (przez co obecnie bywa często gadżetem reklamowym, prezentem lub obiektem kolekcjonerstwa).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kubek


Naczynia z melaminy jako prezent rocznicowy

Naczynia z melaminy mogą stanowić prezent na różne okazje. Sprawdzają się one najpierw jako prezenty urodzinowe. W zależności od okoliczności na prezenty urodzinowe mogą być kupowane zarówno całe zestawy stołowe, jak i poszczególne naczynia stołowe. Pojedyncze naczynia stołowe kupowane są także na imieniny. Ich otrzymanie pozwala nie tylko na uzupełnienie domowego serwisu, ale również na ozdobienie kuchni.

Natomiast w ramach prezentu ślubnego oprócz zestawów stołowych z melaminy kupowane są również jakieś garnki lub ozdoby kuchenne. Podobnie jest w przypadku robienia prezentu rocznicowego zwłaszcza, jeżeli obchodzona rocznica dotyczy ślubu lub długiego stażu pracy. Takie rocznice są zwykle obchodzone przez serdecznych przyjaciół, dlatego starają się oni o zrobienie wyjątkowego prezentu.


Zastawa stołowa w Wikipedii

Współcześnie w europejskim kręgu kulturowym każdy ze spożywających posiłek ma do dyspozycji przeznaczone wyłącznie dla niego naczynia i sztućce. Są to przede wszystkim różnego rodzaju talerze (głębokie do zupy, duże i płytkie do dań głównych, mniejsze na przystawki czy sałatę oraz talerzyki deserowe), naczynia na napoje (kieliszki, szklanki, filiżanki, do codziennego użytku także kubki) oraz sztućce takie jak łyżki, noże i widelce.

Prócz tego w skład zastawy stołowej wchodzą naczynia używane do serwowania potraw: wazy, różnego rodzaju półmiski i miski (salaterki i kompotiery). Do podawania napojów służą karafki i dzbanki. Istnieją także specjalne sztućce używane do nakładania potraw oraz naczynia na dodatki i przyprawy, jak sosjerki, maselniczki, solniczki, octowniki czy musztardniczki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zastawa_stołowa



© 2019 http://przedszkole3.tychy.pl/