Gzymsy oświetleniowe w różnych wydaniach
Decydując się na gzymsy oświetleniowe, jako źródło światła do danego pokoju, stajemy przed kolejnym wyborem. Który model wybrać? Istnieje wiele rodzajów gzymsów, różniących się kształtem ale też typem oświetlenia.
Dokonując wyboru w tym szerokim asortymencie przeróżnych modeli, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, lecz również na bardziej prozaiczne rzeczy, takie jak sposób montażu i wielkość. Może się okazać że ze względu na te cechy, nie będziemy w stanie zamontować naszych listw oświetleniowych, tudzież montaż będzie niezwykle utrudniony.
Inną sprawą są różne rodzaje stosowanego oświetlenia - oczywiście wybieramy ledowe ze względu na wydajność. Ale ważne jest by zwrócić uwagę na barwę światła jakie dają i czy ich ukierunkowanie na pewno zapewni nam dostateczną jasność w pokoju.
Lampa na suficie? A może coś innego...
Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, czy jest inny sposób oświetlania pomieszczeń, niż zwisające ze środka sufitu żyrandole, o które często zahacza się głową, to odpowiedź jest twierdząca. Istnieje dość ciekawa alternatywa, która w dodatku niezwykle gustownie wygląda.
Chodzi o , zwane też gzymsami, które montuje się na styku ścian z sufitem. Dają one jednolite światło skierowane na sufit, dzięki czemu rozproszone jest ono równomiernie na cały pokój, rozjaśniając go bez pomocy centralnej lampy. Jest to dość efektowny i efektywny sposób oświetlania pomieszczeń.
Kiedy następnym razem będziecie wybierać żyrandol do odremontowanego czy nowego pokoju, zastanówcie się czy taka alternatywa nie była by lepsza. Na pewno jest ciekawsza.
Definicja Gzymsu
Swobodnie posługujemy się terminem "gzyms oświetleniowy", jednak "gzyms" sam w sobie ma zupełne inne znaczenie. Wikipedia wyjaśnia czym on jest z definicji:
Gzyms ? element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami.
Gzyms (geison) w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był jednym z elementów belkowania. Chronił fryzy i koronował całe belkowanie.
Dziś wykonuje się w budownictwie gzymsy o formach zupełnie prostych i ściśle funkcjonalnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gzyms