Klimatyzacja coraz tańsza
Obecne ceny klimatyzatorów są na tyle niskie, że niektórzy montują je nawet w swoich mieszkaniach w blokach. Przy kosztach poniżej pięciu tysięcy i mocnych upałach to nic dziwnego, że popyt na mniejsze urządzenia klimatyzujące wzrósł.
Poza instalacjami montowanymi na stałe, na rynku dostępne są też urządzenia klimatyzujące przenośne. Gabarytowo przypominają małą lodówkę i kiedy zapewnić im odpowiedni wypust powietrza potrafią skutecznie ochłodzić pokój nawet w najbardziej upalny dzień. Wiadomo, że takie małe urządzenia będą mniej wydajne, jednak jako rozwiązanie doraźne czy awaryjne sprawdzą się idealnie.
Prost z Wikipedii o komforcie cieplnym
Komfort cieplny ? stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.
Dodatkowo komfort termiczny oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi. W przypadku pomieszczeń określenie uczucia komfortu jest problematyczne, gdyż jest ono odczuwane indywidualnie i subiektywnie. Ideałem byłby system gwarantujący jak najmniejszy procent ludzi niezadowolonych z panujących warunków.
Badania na temat komfortu cieplnego prowadził duński naukowiec i inżynier, Ole Fanger. Wyniki tych badań stały się podstawą do opracowania międzynarodowych norm, m.in. Polskiej Normy PN-EN ISO 7730:2006 (Ergonomia środowiska termicznego. Analityczne wyznaczanie i interpretacja komfortu termicznego z zastosowaniem obliczenia wskaźników PMV i PPD oraz kryteriów lokalnego komfortu termicznego).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komfort_cieplny
Wikipedia i definicja klimatyzacji
Klimatyzacja ? proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).
W języku potocznym mianem klimatyzacji określa się błędnie proces chłodzenia (np. samochód osobowy z klimatyzacją).
Źródło: Klimatyzacja