Gust Polaków
Polacy zdaniem designerów mają dość kiepski gust dotyczący wystroju wnętrz. Jednak na szczęście nowe pokolenia są bardziej wyedukowane w tym temacie. Firanki to standard niemal w każdym domu, często połączone z roletami czy zasłonami-to tylko jeden przykład z wielu pozostałości poprzedniej epoki dekoratorskiej. Na szczęście buduje się coraz więcej nowoczesnych mieszkań i domów, które wystrojem dorównują światowym standardom.
Warto inspirować się zagranicznymi stylami, jeżeli chcemy przerobić nasze mieszkanie na bardziej nowoczesny wystrój. Ostatecznie możemy też skorzystać z porad dekoratora wnętrz.
Warto wiedzieć
Klasycyzm (z łac. classicus ? doskonały, pierwszorzędny, wzorowy, wyuczony) ? styl w muzyce, sztuce, literaturze oraz architekturze odwołujący się do kultury starożytnych Rzymian i Greków. Styl ten nawiązywał głównie do antyku. W Europie tzw. ?powrót do źródeł? (klasycznych) pojawił się już w renesansie ? jako odrodzenie kultury wielkiego Rzymu. Jako styl dominujący epoki wpływał na kształt innych nurtów kulturowych okresu jak manieryzm, barok, rokoko. Trwał do końca wieku XVIII, w niektórych krajach do lat 30. następnego stulecia, a nawet dłużej. Zmodyfikowany klasycyzm przeradzał się czasem w eklektyzm końca XIX wieku. Klasycyzm jako styl panował w epoce oświecenia. Najpełniejszy rozkwit klasycyzmu nastąpił w I poł. XVIII wieku. W dziedzinie literatury swoisty kres klasycyzmu przyniosła walka klasyków z romantykami.
Zauroczenie klasyczną harmonią pojawiało się wielokrotnie, także w XX wieku, pod postacią neoklasycyzmu (w literaturze, w architekturze), a następnie wśród artystów awangardowych, np. u Picassa. Klasycyzm w Polsce bywa też zwany stylem stanisławowskim (od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasycyzm
Z czego są sztukaterie
Oprócz miejsca zastosowania, można podzielić sztukaterię wg. typu materiału, z którego jest zrobiona. Obecnie najczęściej jest to gips lub styropian. Gips jest cięższy, trudniejszy w późniejszej obróbce i droższy. Najczęściej stosowany jest na zewnętrznych elementach. Styropian jest lekki, może być bardzo twardy i odporny mechanicznie, łatwo go przykleić i malować. Takie sztukaterie są sporo tańsze, a wcale nie muszą wyglądać tandetnie, zwłaszcza na sufitach. Co prawda, jeżeli zależy nam na odtworzeniu oryginalnych sztukaterii, to zdecydowanie powinniśmy wybrać gips, jednak liczmy się ze znacznie większym kosztem.