Szukasz ciekawego wykończenia na ściany w Twoim pokoju? Co powiesz na listwy ozdobne? Zajrzyj tutaj:

Czy sztukateria jest sztuką?

listwy ozdobne listwy ozdobneNasz współczesny świat jest niezwykle złożony i w absolutnie każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z niesamowitą złożonością wszelkiego rodzaju procesów.
Weźmy dla przykładu budownictwo, które niesamowicie rozwinęło się w ostatnich kilkudziesięciu latach. Nietypowym rodzajem wykończenia wnętrz jest tzw. sztukateria, a więc oryginalne odlewy montowane na ścianach bądź suficie wykonane z materiału gipsowego bądź też żywicy. Można powiedzieć, że osoby realizujące takie prace posiadają niemałe zdolności artystyczne, ponieważ nie jest łatwo tworzyć coś takiego od samego zera. Zatem, jeśli myślisz o pracy w tej branży, to powinieneś posiadać przynajmniej niewielkie umiejętności w zakresie rysowania czy rzeźbienia.

Kilka faktów

Klasycyzm (z łac.
classicus ? doskonały, pierwszorzędny, wzorowy, wyuczony) ? styl w muzyce, sztuce, literaturze oraz architekturze odwołujący się do kultury starożytnych Rzymian i Greków.

Styl ten nawiązywał głównie do antyku.

W Europie tzw.
?powrót do źródeł? (klasycznych) pojawił się już w renesansie ? jako odrodzenie kultury wielkiego Rzymu.
Jako styl dominujący epoki wpływał na kształt innych nurtów kulturowych okresu jak manieryzm, barok, rokoko.

Trwał do końca wieku XVIII, w niektórych krajach do lat 30.

następnego stulecia, a nawet dłużej. Zmodyfikowany klasycyzm przeradzał się czasem w eklektyzm końca XIX wieku.

Klasycyzm jako styl panował w epoce oświecenia.

Najpełniejszy rozkwit klasycyzmu nastąpił w I poł.
XVIII wieku.

W dziedzinie literatury swoisty kres klasycyzmu przyniosła walka klasyków z romantykami. Zauroczenie klasyczną harmonią pojawiało się wielokrotnie, także w XX wieku, pod postacią neoklasycyzmu (w literaturze, w architekturze), a następnie wśród artystów awangardowych, np.

u Picassa.
Klasycyzm w Polsce bywa też zwany stylem stanisławowskim (od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasycyzm

Styl klasyczny - materiały

Styl ten wyraża się również przez wybór stonowanych barw ? w palecie brązowej, beżowej, kremowej, ale także bieli czy szarości ? dotyczy to głównie ścian i mebli.
W przypadku tkanin gama barw poszerza się o kolor niebieski, turkusowy, zielony. Złoto i srebro stosuje się raczej w małych dawkach, aby uniknąć efektu jarmarczności. Wybiera się naturalne, solidne i dobre jakościowo materiały, takie jak szlachetne gatunki drewna, kamień, perskie dywany, skóra.
Istotną rolę w budowaniu klimatu wnętrza odgrywają także tkaniny i tapety, najczęściej w jasnych, pastelowych kolorach i w drobne, nienarzucające się wzory.Źródło: http://muratordom.pl/wnetrza/pokoje-dzienne-jadalnie/sztuka-harmonii-styl-klasyczny,68_5041.html.

Widok do druku:

listwy ozdobne