Poprawa działania ogrzewania może przynieść ogromne oszczędności, jedną z opłacalnych opcji jest . Co trzeba wiedzieć o bilansie cieplnym?
Rekuperacja
W układach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze lub czysta woda. Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w układach wentylacyjnych jest rekuperator, tj. wymiennik krzyżowy. W bardziej zaawansowanych układach klimatyzacyjnych energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych. Stosowane są też układy buforujące i przechowujące energię cieplną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja
Nowe budownictwo
Nie ma jednego i dobrego sposobu budowania oszczędnego domu, a to ze względu na dużą ilość nowoczesnych rozwiązań, które wymagają odmiennych parametrów budynku. Oczywiście większość z nich wymaga bardzo dobrej izolacji, co w sumie jest tak naprawdę podstawą w modernizacji cieplnej starszych budynków.
Nowe budownictwo zmierza coraz bardziej w stronę zerowej konsumpcji energii dla uzyskania ciepła, co za tym idzie takie domy są bardzo oszczędne. Koszty są sporo wyższe od standardowego budownictwa, ale jednak z uwagi na całe przyszłe lata mieszkania, warto zainwestować, aby później nie płacić ogromnych rachunków za węgiel czy gaz.
Kwestia izolacji
Izolator termiczny, termoizolator ? substancja, materiał albo produkt o małej przewodności cieplnej. Dla materiałów budowlanych pracujących w temperaturach mniejszych od 100 °C za izolatory uznaje się materiały o przewodności cieplnej mniejszej od 0,1 W/(m?K). W technice wysokich temperatur nawet do 10 W/(mK).
Dobrymi izolatorami ciepła są wełna celulozowa, styropian, wełna mineralna, cienka warstwa suchego powietrza.
Z materiałów litych za izolatory ciepła uznaje się także drewno.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Izolator_ciepła