Objawy Parkinsona - Wikipedia
Do objawów prodromalnych (poprzedzających chorobę) zalicza się:
sztywność osobowości
depresję
zaparcia
zapalenie łojotokowe skóry
parestezje kończyn
dyskretne zaburzenia węchowe.
Podstawowymi objawami są:
bradykinezja ? spowolnienie i zubożenie ruchów, szczególnie trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych; chód szurający, drobnymi kroczkami, brak fizjologicznych współruchów (balansowania kończyn górnych) i akineza (trudności w rozpoczęciu ruchów)
sztywność mięśniowa (plastyczne zwiększenie napięcia mięśniowego, twarz maskowata)
drżenie spoczynkowe.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Parkinsona
Neurolog diagnozuje Parkinsona
Żeby poprawnie zdiagnozować chorobę Parkinsona należy koniecznie udać się do neurologa specjalisty albo najlepiej do kliniki, która specjalizuje się w leczeniu i diagnozowanie tego typu chorób. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić ze stuprocentową pewnością czy taką chorobę mamy. Lekarze wykonują szereg badań aby potwierdzić diagnozę, między innymi temu tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny.
Dopiero takie badania pozwalają na postawienie odpowiedniej diagnozy.
Choroba Parkinsona w internetowej encyklopedii
Choroba Parkinsona, drżączka poraźna (używany jest skrótowiec PD od ang. Parkinson?s disease, łac. morbus Parkinsoni, paralysis agitans) ? samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego. Nazwa pochodzi od nazwiska londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia (jego podłoże anatomiczne i biochemiczne poznano jednak dopiero w latach 60. XX wieku).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Parkinsona