Przebudowa czy nowa inwestycja? Potrzebne są pomiary
Nie raz pewnie widzieliście dwóch panów ubranych w kamizelki odblaskowe noszących trójnóg z urządzeniem przypominającym fotoradar. Niektórzy pewnie w panice hamowali, myśląc, że jest to właśnie pomiar prędkości.
Jednak to prawie na pewno byli geodeci ze sprzętem pomiarowym, którzy wykonywali swoją pracę- czyli wykonywali pomiary terenu. Prawdopodobnie aktualizując mapy lub robiąc pomiary pod rozbudowę lub przebudowę danego odcinka drogi. Taki proces pomiarowy jest niezbędny to rozpoczęcia każdej inwestycji. Do urzędu należy przesłać orientacyjną mapkę terenu inwestycji czy planowanych prac, aby dostać pozwolenie na dalsze działania.
Cytat z Wikipedii o geodezji w polsce
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.
Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych.
Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.
Przedmiotem geodezji są także badania odkształceń budowli, regulacje stanu prawnego nieruchomości oraz urządzeń rolnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Mapa geodezyjna
Wynikiem pracy geodezyjnej najczęściej jest mapka geodezyjna, którą posyła się do Urzędu Miasta celem akceptacji zmian i wprowadzeniem ich do systemu. W pierwszej kolejności geodeta musi wykonać pomiary terenowe, zwłaszcza jeżeli powstaje tam nowa nieruchomość, której nie ma jeszcze na mapce. Celem tych pomiarów jest uzyskanie dokładnych wymiarów i położenia obiektu.
Po pracy w terenie przychodzi czas na wprowadzenie danych do systemu komputerowego i przesłanie ich dalej. Geodeci wykonują tez inwentaryzację pobudowlaną, Co więcej geodeci uczestniczą też przy podziałach nieruchomości i działek w sprawach spadkowych.