Nawet pod ziemią
Geodeci działają nie tylko na powierzchni, są potrzebni również pod nią. Gównie dla potrzeb górnictwa i transportu. Zajmują się oni wtedy pomiarami głębokościowymi, wysokościowymi, inwentaryzacją urządzeń szybowych oraz innych związanych z bezpieczeństwem.
Prowadzą też pomiary deformacji terenu górniczego oraz aktualizacją dokumentacji mierniczo-geologicznej. Geodeci pracują też przy budowie metra, a ich praca opiera się na tym samym co przy geodezji górniczej poza oczywistymi elementami związanymi tylko z przemysłem kopalnianym.
Podobne zawody
Kartografia i geodezja mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ obie profesje bardzo mocno bazują na mapach i je tworzą. Można powiedzieć, że geodeta to kartograf o szerszych horyzontach, oczywiście biorąc pod uwagę całość i ogół pracy w obu zawodach. Kartografia jednak zajmuje się wyłącznie mapami, jednak obecnie i geodeci i kartografowie bazują na podobnych obliczeniach i przyrządach.
Łączy je też połączenie kilku dziedzin: matematyki, geografii w różnych proporcjach. Łatwiej byłoby przekształcić geodetę w kartografia niż kartografa w geodetę, a to z powodu dodatkowych uprawnień jaki geodeta musi posiadać, żeby wykonywać swój zawód.
Praca dla geodety
Czy to budowa domu, wydzielanie działki, czy nowy parking przy markecie... Potrzebny będzie geodeta, aby sprawdził, wymierzył i przeliczył, wprowadzając wszelkie dane na mapki. Oczywiście przy każdej inwestycji tego typu należy wliczyć obsługę geodezyjną w koszty, bez tego, że tak powiem ani rusz.
Geodeci nie muszą się więc martwić o swoje portfele i pracę, ponieważ jeszcze przez bardzo długi czas będą niezbędni przy budowach, inwestycjach i tak dalej. Jednak bez uprawnień i wykształcenia, które są niezbędnymi w karierze geodety sprawami, nic nie zrobimy.