Psychoterapia w internetowej encyklopedii
Psychoterapia ? stosowanie metod psychologicznych, zwłaszcza opartych o regularny kontakt międzyludzki, w celu pomocy osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami. Psychoterapia służy poprawie dobrostanu i zdrowia psychicznego, i może dotyczyć zmiany lub radzenia sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami, oraz rozwojowi relacji i umiejętności społecznych. Niektóre techniki psychoterapeutyczne są uznane za oparte na dowodach naukowych metody leczenia określonych zaburzeń psychicznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia
zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowościPsychoterapia sensu stricto jest metodą z
W rozumieniu medycznym należy podzielić psychoterapię na dwie różniące się od siebie dziedziny pomocy psychologicznej ? ścisłą psychoterapię i poradnictwo psychologiczne (pomoc psychospołeczną). Psychoterapia sensu stricto jest metodą z wyboru w leczeniu m.in. zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości. Pomoc psychospołeczna jest to mniej sformalizowane pomaganie ? tam, gdzie nie ma zdiagnozowanej (według ICD-10 i DSM-5) choroby ani zaburzenia, ale jednak pacjent potrzebuje czyjejś pomocy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia
Diagnoza psychologa
Tak jak w przypadku innych dziedzin dotyczących zdrowia człowieka również psychologia ma swoje zasady diagnozowania problemów pacjentów. Nikt nie zgaduje co jest z pacjentem nie tak, istnieją pewne określone procedury, które ułatwiają rozpoznanie pewnych zaburzeń w stanie psychicznym pacjenta.
Bierze się pod uwagę np. czynniki zewnętrzne (społeczne i sytuacyjne), ocenę poziomu motywacji czy klasyfikację zaburzenia wg. systemów DSM-5 lub ICD-10. Oczywiście nie każdy psychoterapeuta jest dobry, ale tak samo można powiedzieć o lekarzach specjalistach. Ważne, żeby trafić na tego dobrego.