Fotogrametria w geodezji
Fotogrametria ? dziedzina nauki i techniki zajmująca się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (fotogramów).
Praktycznym zastosowaniem fotogrametrii jest jej wykorzystanie jako źródła podczas tworzenia map. W geodezji służy jako pomoc przy pomiarach dużych obszarów i odległości. Jest też jedną z metod wyznaczania wysokości obiektów.
Do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych są wykorzystywane specjalne, na ogół wielkoformatowe aparaty fotograficzne, wyposażone w specjalne obiektywy pozbawione aberracji. =
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotogrametria
Cytat z Wiki o historii geodezji
Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę3, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry3 oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.
Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Budowanie domu a geodezja
Budowa domu, czy innej nieruchomości wymaga odpowiednich zezwoleń z urzędu. Uzyskać je można jedynie przez odpowiednie dokumenty i mapki przygotowane przez geodetę. Pierwsze zezwolenie, czyli na inwestycję, musimy uzyskać jeszcze rozpoczęciem czynności przygotowawczych. Po uzyskaniu wstępnej zgody można wystąpić o pozwolenie na budowę.
Tutaj również potrzebny jest geodeta, który musi przyjechać na działkę na której ma powstać nowa budowla i wykonać pomiary. Pierwszą rzeczą jest tyczenie granicy budynku oraz przygotowanie mapki do celów projektowych na której widnieje działka z naniesionym budynkiem oraz sąsiednie tereny.