Czy klasyczne wnętrze może być oryginalne?

ę do minionych epok i panujących wtedy tendencji w architekturze i wnętrzach. To styl nie tylko jednej epoki: w kulturze europejskiej rozwijał się od starożytności, przewijał się przez wieki niezależnie od chwilowych mód. Wywodzi

Czy klasyczne wnętrze może być oryginalne? Panele trójwymiarowe na ścianę mogą być bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Zobacz:

Styl klasyczny - jaki?

W największym skrócie można powiedzieć, że styl klasyczny odwołuje się do minionych epok i panujących wtedy tendencji w architekturze i wnętrzach. To styl nie tylko jednej epoki: w kulturze europejskiej rozwijał się od starożytności, przewijał się przez wieki niezależnie od chwilowych mód. Wywodzi się on z XVIII-wiecznego klasycyzmu będącego odpowiedzią na frywolne rokoko. Obecnie za wnętrza klasyczne uznajemy także te nawiązujące do biedermeieru, zaaranżowane w stylu angielskim czy eklektycznym. W Polsce w architekturze i wnętrzach popularny jest styl wywodzący się ze szlacheckich dworków.

Źródło: http://muratordom.pl/wnetrza/pokoje-dzienne-jadalnie/sztuka-harmonii-styl-klasyczny,68_5041.html


Urządzamy mieszkanie ? style i rady

Niezależnie od wybranego stylu w którym planujemy urządzić wnętrze musimy kierować się kilkoma podstawowymi regułami i zasadami. Chyba najważniejsze wydaje się nie mieszanie stylów, nawet mając duże doświadczenie i dekorowaniu wnętrz ? może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Po drugie jeżeli już coś postanowimy, realizujmy to do końca. Mieszkanie urządzone w konkretnym stylu będzie wyglądało o niebo lepiej od mieszaniny różnych, kompletnie niepasujących do siebie aranżacji, co może stworzyć nieprzyjemny efekt.

Po trzecie: wybierz to co najbardziej podoba się Tobie, a nie ciotce Basi czy wujkowi Zbyszkowi ? to ma być Twoje mieszkanie i staraj się urządzić je po swojemu :).


Wzór przemysłowy - kwestia prawna

Według polskiej definicji zawartej w ustawie ?Prawo własności przemysłowej? jest to ?nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych.? (np. kształt naczynia, meble, glazura itp.).

Za wytwór uważa się także:

przedmiot składający się z wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie (wytwór złożony, np. układanka)
część składową, jeżeli po jej włączeniu do wytworu złożonego, pozostaje widoczna w trakcie jego zwykłego używania (nie dotyczy to np. naprawy wytworu)
część składową, jeżeli może być przedmiotem samodzielnego obrotu (np. lusterko samochodowe)
Ochrona wzoru przemysłowego nie obejmuje cech wytworu:

wynikających wyłącznie z jego funkcji technicznej (np. gwint nakrętki o indywidualnym kształcie)
które muszą być odtworzone w dokładnej formie i wymiarach w celu umożliwienia mechanicznego połączenia go lub współdziałania z innym wytworem (np. mocowanie lusterka samochodowego)
Rejestracją i udzielaniem praw do wzorów przemysłowych zajmuje się w Polsce Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Ochrona prawna wzoru przemysłowego w Polsce może maksymalnie trwać przez 25 lat (dzielone na pięć 5-letnich okresów ochronnych). Urząd wydaje uprawnionemu dokument w postaci Świadectwa Rejestracji na Prawo z Rejestracji wzoru przemysłowego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wz%C3%B3r_przemys%C5%82owy



© 2019 http://przedszkole3.tychy.pl/