Czemu służy wentylacja w pomieszczeniach

byle komu.Definicja wentylacjiWentylacja ? jest to cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta c

Czemu służy wentylacja w pomieszczeniach wentylacja gdańsk
Przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji cieplnej i wentylacyjnej biurowiec nie może mieć kłopotów z pleśnią czy grzybem. Dlatego jest bardzo ważną sprawą i nie należy jej zlecić byle komu.

Definicja wentylacji

Wentylacja ? jest to cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta czy ludzie, dopływające z zewnątrz powietrze zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy, opary substancji chemicznych, pyły itp. Można również mówić o wentylacji jako systemie zamkniętym występującym np. w samolotach, gdzie zużyte powietrze jest filtrowane, a następnie mieszane z tlenem, regulowana jest temperatura i wilgotność, a powietrze powraca do kabin.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylacja


Problemy z wentylacją

Co ciekawe dość często, zwłaszcza w blokach wentylacja jest źle wykonana i nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Jest to bardzo uciążliwy problem, który tak na prawdę da się dość łatwo rozwiązać, jednak w przypadku mieszkania w bloku trzeba napisać do administracji, aby się sprawą zajęła.

W domu jednorodzinnym problem można rozwiązać samemu lub z pomocą fachowca, najczęściej dopływy powietrza się zapchały i już nie koniecznie wentylacja działa jak powinna. Oczywiście jest też możliwość, że wentylacja jest niewydajna, ale to bardziej skomplikowany problem.


Efekt kominowy

Efekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach o pionowym układzie.

Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego ? zewnętrznego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kominowy



© 2019 http://przedszkole3.tychy.pl/