Fotogrametria
Fotogrametria ? dziedzina nauki i techniki zajmująca się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów...w terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (fotogramów).
Praktycznym zastosowaniem fotogrametrii jest jej wykorzystanie jako źródła podczas tworzenia map. W geodezji służy jako pomoc przy pomiarach dużych obszarów i odległości. Jest też jedną z metod wyznaczania wysokości obiektów.
Do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych są wykorzystywane specjalne, na ogół wielkoformatowe aparaty fotograficzne, wyposażone w specjalne obiektywy pozbawione aberracji. =
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotogrametria
Podział prac geodezyjnych
Pomiary osnów geodezyjnych, oraz pomiary podstawowych osnów grawimetrycznych i magnetycznych obejmują:
pomiary i opracowania wyników tych pomiarów w zakresie astronomii geodezyjnej i obserwacji sztucznych satelitów Ziemi,
zakładanie sieci, pomiary i opracowanie wyników tych pomiarów w zakresie grawimetrii geodezyjnej i pola magnetycznego Ziemi,
zakładanie sieci, pomiar, wyrównanie podstawowych i szczegółowych osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych,
prowadzenie geodezyjnego systemu informatycznego w zakresie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych,
utrzymanie w aktualności osnów geodezyjnych, grawimetrycznych 1 magnetycznych poprzez przeglądy, konserwacje i odtwarzanie punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_geodezyjna
Definicja mapy
Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji.
Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:
zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa
Kartografia i geodezja
Kartografia i geodezja mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ obie profesje bardzo mocno bazują na mapach i je tworzą. Można powiedzieć, że geodeta to kartograf o szerszych horyzontach, oczywiście biorąc pod uwagę całość i ogół pracy w obu zawodach. Kartografia jednak zajmuje się wyłącznie mapami, jednak obecnie i geodeci i kartografowie bazują na podobnych obliczeniach i przyrządach.
Łączy je też połączenie kilku dziedzin: matematyki, geografii w różnych proporcjach. Łatwiej byłoby przekształcić geodetę w kartografia niż kartografa w geodetę, a to z powodu dodatkowych uprawnień jaki geodeta musi posiadać, żeby wykonywać swój zawód.
Zawód jak każdy inny? Zdecydowanie nie!
Z pewnością nie jest to zawód dla leniwych, ponieważ praca geodety to nie tylko praca za biurkiem. Konieczna jest również praca terenowa i pomiary i nie ważne czy pogoda dopisuje czy też nie. To zresztą dyskwalifikuje osoby, które mają problemy zdrowotne np. z plecami.
Poza powyższymi przeciwwskazaniami są jeszcze inne kwestie, które mogą być istotne. Przed wszystkim geodezja to przedmiot ścisły, z dużą ilością matematyki i obliczeń na poziomie matematyki wyższej. Co również stanowi pewną barierę dla umysłów czysto humanistycznych. Generalnie zawód geodety o ile dobrze płatny i stabilny, wymaga jednak pewnego zestawu cech, aby się w nim skutecznie odnaleźć.