Do czego służy tomografia komputerowa
Tomograf komputerowy wykorzystywany jest do diagnozy różnych schorzeń u człowieka. Wykorzystuje się między innymi do wykrywania guzów oraz zmian w mózgu, tkankach miękkich oraz kościach.
Wykorzystuje się go również jako narzędzie dynastyczne po skomplikowanych wypadkach, aby sprawdzić czy na przykład w kręgosłupie nie występuje ucisk na rdzeń kręgowy. Badanie tomografem jest dość skomplikowane i wymaga opisu wykonanego przez radiologa. Jest wiele klinik prywatnych, które oferują wykonanie badania TK prywatnie.
Wskazania do wykonania tomografii komputerowej całego ciała
Zdarza się, że pacjent przebywający w szpitalu otrzymuje zlecenie na wykonanie tomografii całego ciała. Dzieje się tak wówczas, gdy jego stan zdrowia wskazuje na możliwość wielonarządowych uszkodzeń i złamań kostnych. Nie wszyscy lekarze lubią wykonywać badanie tomograficzne całego ciała, ale przyznają, że w ciężkich przypadkach pomaga ono, chociaż częściowo ustalić przyczynę nagłego pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia zagrożenia dla życia pacjenta.
Trzeba jednocześnie pamiętać, że wykonywanie takiego badania bez wyraźnego wskazania mija się z celem, jest niezwykle kosztowne i uciążliwe dla pacjenta. W niektórych przypadkach wyniki badania tomografem komputerowym i tak muszą zostać uzupełnione ogólnymi wynikami badań.
Zapisy na badania tomografem komputerowym wykonywane w szpitalu
Zdarza się bardzo często, że szpitale udostępniają posiadane przez siebie tomografy komputerowe do wykonywania badań diagnostycznych u pacjentów różnych przychodni. Koszty wykonywania tego typu badań pokrywane są ze składek ubezpieczeniowych lub z prywatnych środków pacjentów.
Zapisy na badania tomografem komputerowym przyjmowane są w przychodniach lub w samych szpitalach, w zależności od ustaleń poczynionych pomiędzy różnymi placówkami. Zazwyczaj badania tomograficzne dla osób spoza szpitala wykonywane są od poniedziałku do piątku w takich godzinach, w jakich mogą być obsługiwane przez lekarzy. Ich opisywaniem zajmują się lekarze szpitalni lub pracujący w przychodniach. W związku z tym decyzję o dalszych losach pacjenta podejmuje najpierw lekarz pracujący w przychodni.