Alergie a proszek do prania

Alergie a proszek do prania Twoje dziecko ma problemy z alergią skórną i nie wiesz jakich środków czystości używać? Sprawdź

O detergentach

Detergenty nie są obojętne ani dla środowiska, ani dla naszego zdrowia. Lęk przed infekcjami bakteryjnymi sprawił, że wielu z nas przesadza z używaniem środków zawierających detergenty. W efekcie mamy problem z alergiami (zwłaszcza u dzieci). Chyba...każdy zna osobę uczuloną na proszek do prania - nie ma nic przyjemnego w wysypce spowodowanej takim uczuleniem. Warto się zainteresować alternatywą, czyli ekologicznymi środkami, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też dla nas.

O proszkach do prania

Najbardziej narażone na podrażnienia i uczulenia są małe dzieci. Nie wolno używać proszków do prania, przeznaczonych do ubrań noszonych przez dorosłych, do prania ubranek dla dzieci. Takie środki zawierają więcej detergentów i substancji podrażniających. Może to wywołać nieprzyjemną reakcję alergiczną. Lepiej nie narażać własnego dziecka. Na rynku jest spory wybór bezpiecznych środków do prania, przeznaczonych do dziecięcych ubranek. Naprawdę warto w nie zainwestować, zamiast borykać się z uczuleniem. Pamiętajmy - skóra małych dzieci jest dużo bardziej wrażliwa, niż nasza!

Alergia skórna - częsty problem u dzieci

Mianem alergii skórnej określa się reakcje uczuleniowe skóry, które są wynikiem kontaktu organizmu z metalami, związkami chemicznymi, substancjami roślinnymi lub żywnością. Alergia skórna u dziecka ma najczęściej postać pokrzywki, atopowego zapalenia skóry (AZS) lub kontaktowego zapalenia skóry. Typowym objawem reakcji uczuleniowej skóry są zmiany skórne wywołujące świąd. Drapanie skóry przez dziecko może powodować kolejne infekcje skórne.

Do wystąpienia alergii skórnej może przyczyniać się wiele czynników. W przypadku pokrzywki alergicznej kluczową rolę odgrywa kontakt z alergenem, a także: zadrapanie skóry, jej ucisk, niska temperatura, podwyższenie temperatury ciała i nadmierne wydzielanie potu przez organizm, promieniowanie UV, stres, niektóre produkty spożywcze i leki, dodatki do żywności, alkohol oraz kontakt z wodą.

Objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się w związku z alergenami białkowymi. Schorzenie zaczyna rozwijać się zwykle w okresie niemowlęcym (od 2 do 3 miesiąca życia dziecka) i ustępuje wraz z upływem czasu. Po zniknięciu objawów AZS skóra dziecka może być sucha i podatna na podrażnienia. Istnieje również ryzyko przejścia atopowego zapalenia skóry w inne schorzenie alergiczne (np. astmę oskrzelową).

U dzieci zmagających się z kontaktowym zapaleniem skóry (tzw. wypryskiem kontaktowym) powierzchniowe zmiany skórne pojawiają się na skutek styczności alergika z danym alergenem (niklem, gumą, chromem, składnikami kosmetyków lub barwnikami).

Źródło: https://parenting.pl/portal/alergia-skorna-u-dzieci

O wrażliwej skórze

Nasza skóra jest doskonałą barierą, która chroni nasze ciało przed wieloma zagrożeniami. Jednak nie jest to bariera szczelna - wszystko z czym mamy kontakt wnika w nasz organizm poprzez drobniutkie naczynia krwionośne. Dlatego trzeba więcej uwagi zwracać na kosmetyki oraz na środki do utrzymania czystości (zwłaszcza do prania). Wielu z nas ma wrażliwą skórę ze skłonnościami do uczuleń. Uważajmy zwłaszcza na te produkty, które mają intensywny zapach - bardzo często właśnie te substancje, które nadają miłe dla nosa aromaty, są odpowiedzialne za alergie skórne. Warto również wiedzieć, że nie każda nadwrażliwość musi być od razu alergią. Czasem wystarczy po prostu zmienić proszek do prania, czy szampon do włosów, by problem zniknął.